čaj -- TEABAGS -- přebal

aneb povídání o čajových přebalech
Právě je úte led 16, 2018 13:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: stř lis 26, 2008 0:48 
Pi-Gi čajík
Pi-Gi čajík

Velikost sbírky: 6600
Je to sice možná trochu OT, ale rád bych vám zkušenějším položil pár otázek:

1) Jak řadíte čaje? Podle firem, zemí, témat? Jde mi o to, že se mi hodně líbí hlavně různé limitované edice (adventní kalendáře, volební, série Modrý svět apod.) a čaje s dětskými motivy. Dále pak roibosy s africkými motivy a čaje (většinou zelené) s asijskými motivy. Nevyhýbám se samozřejmě žádným čajům :) , ale rád bych měl ty zmíněné zvlášť, jenže se mi je nechce dublovat.

2) Důležitou otázkou je otevírání sáčků. Stříháte? Nastříháváte? Nebo, jak jsem tu zahlédl, prořezáváte? A to přesně jak? Doposud jsem stříhal a zdálo, se mi, že pokud se střihne s citem, nic zvláštního tomu sáčku nechybí.

3) Jak dáváte stranou přebaly na výměnu? Já doposud rovnou ve sbírce za tím mým "originálem", anebo v anonymní čajové krabičce. Obojí se mi zdá dost nepraktické.

4) Samozřejmě uvítám i jakékoliv další rady ohledně sbírání, jaké můžete greenhornovi poskytnout. Také další obecná pravidla či zákonitosti. Ať už sbírání samotného nebo výměn. Protože vlastně nevím, jak to pořádně funguje.

Všem dík.

Profil E-mail  ICQ  Zobrazit autorovy stránky 

Předmět příspěvku: =o)
PříspěvekNapsal: stř lis 26, 2008 7:31 
Pi-Gi čajík
Pi-Gi čajík

Velikost sbírky: 3000
1) Já řadím podle firem, ale je to asi různé, čaje dávám do eurofólii, ne do těch zamřížkovaných, ale ztavuji je tam elek.pájkou, vejde se jich pak na stránku 9 - 12, posléze tyto fólie řadím do šanonu podle abecedy, sbírám i cukry, ale ty například řadím dle zemí, takže je to asi na každém.

2)Sáčky je nejlepší prořezávat, ustřihnuté někdo nechce, což je pak škoda, ideální je mini nožík na koberce, koupila jsem v sadě ten klasický a k tomu ten mini asi 5cm za 39,-. Sáček se nařízne na zadní straně.

3) Přebaly na výměnu mám dané stranou v krabičce, v té dárkové od pickwicku s přihrádkama

Doufám, že to tahle stačí, ale každý má možná jiné fígle, kdyžtak mě někdo opravte nebo doplňte :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř lis 26, 2008 8:47 
Obarvená vodička
Obarvená vodička

Velikost sbírky: 3246
No, ne že bych byla nějak extra zkušená, ale můžu přispět svou troškou domlýna :D

1) čaje řadím podle firem. Pokud mám od firmy aspoň 3 čaje, má nárok na samostatnou složku (teda pokud mi zrovna složky nedocházejí :D ). V rámci jedné firmy se snažím dávat k sobě čaje ze stejné série (čas od času složky přepoku, seřadím, pak dostanu nové čaje a zase je v tom chaos...), jinak to tam cpu, jak mě napadne. původně jsem chtěla ještě zohledňovat druh čaje (černý, zelený, atd.), ale od toho jsem nějak upustila. Pokud jsou podobné obaly s malými odlišnostmi (např. u Teekanne), snažím se je dávat k sobě. Od firem, od kterých mám jen 1-2 čaje to mám narvané ve složkách zatím bez ladu a skladu, plánuju rozdělit aspoň podle abecedy. Jo, a pokud budeš kupovat fólie, tak podle mých zkušeností jsou lepší takové ty tenčí - jednak jsou levnější, druhak jsou o něco větší než ty hodně pevné fólie (což třeba u Londonů je rozhodující, do těch pevných se mi nevlezou)

2) sáčky prořezávám nma zadní straně podél okraje žiletkou, kterou nosím neustále u sebe. Známým říkám (protože po nich těžko můžu žádat, ať mi je řežou), ať je když tak ustřihnou na spodní straně, protože tam stačí malinký kousek a skoro to není vidět. U sáčků typu Teekanne nevytrhávám cedulku.

3) Přebaly na výměnu mám roztříděné v nejrůznějších krabičkách podle firem.

Profil E-mail   Zobrazit autorovy stránky 

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř lis 26, 2008 10:00 
Pravý černý čaj
Pravý černý čaj

Velikost sbírky: 24200
Já myslím, že bude nejlepší, když přijedeš na nějaké setkání nebo burzu, tam se všechno dozvíš.

Osobně se bráním zavádění nějakých pravidel, sbírání beru jako svůj koníček, který mě baví a radost má přinášet především mě. Takže co si do sbírky zařadím, je jenom na mě.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát lis 28, 2008 0:59 
Pi-Gi čajík
Pi-Gi čajík

Díky všem za odpovědi. No asi zůstanu u toho, co mě napadlo jako první. Podle firem a ty, které mě zajímají více (tedy ty různé limitované edice apod. a s dětskými motivy) do zvláštního šanonu. Jak správně řekla Sarka, ani já tenhle koníček nechci nijak škatulkovat či spíše sáčkovat :D do nějakých pravidel. Díky i za další cenné rady.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát lis 28, 2008 19:32 
Bílý čaj
Bílý čaj

Velikost sbírky: 22208
Jo, pokud jsem se nepřekoukla, tak tu nikdo nepsal o tom, že sběratelé většinou chtějí mít v pytlíčku i vysačku od čaje.
Ikdyž já zrovna na tom netrvám, ale kvůli ostatním je tam dávám, takže Ti co už si zvykli na mé sběratelství kroutí hlavou :), když mi dají pytlík a jim z hrnku rvu ještě k tomu visačku :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob lis 29, 2008 18:06 
Obarvená vodička
Obarvená vodička

Velikost sbírky: 3246
Jo, a pokud by sis chtěl vést nějakou evidenci toho, co máš, doporučuju začít dřív, než jich budeš mít 3 tisíce. To už se ti nebude chtít :D Já si takhle zapsala asi prvních 600 kousků, pak jsem neměla čas a všechny čaje jenom házela do tašky, a teď mám dalších 700 nezapsaných a vůbec se mi do toho nechce... :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 0:50 
Pi-Gi čajík
Pi-Gi čajík

->Pallando: To mě docela vyděsilo. :shock: :D Máš pravdu, že už teď při osmi stech kusech stvoření evidence zabere moře času a co teprve později. Můžeš (klidně i všichni ostatní) poradit, jak tu evidenci vedeš?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 8:14 
Pravý černý čaj
Pravý černý čaj

Já jsem si zezačátku vedla podrobnou evidenci, ale jak sbírka rostla, stálo mě to čím dál víc času. Takže momentálně si vedu jenom tabulku, ve které mám abecední seznam dle firem a u toho počet obalů ve sbírce.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 12:46 
Administrator
Administrator

Velikost sbírky: 42000
Jirko, mrkni se na http://collection.teabags.cz/ neni to zatim uzpusobene moc na praktickou pomoc sberateli, ale doufam, ze se mi enkdy podari dat tam celou sbirku...zatim tam mam skoro komplet pismenko A a neco navic. Mrzi me, ze jsem toto nedelala hned od zacatku. Ale od zacatku vedu tabulku v excelu. Ale je to take individualni...pisu tam znacky dle abecedy pod sebe a vedle pocet pytliku od danne znacky...obcas se snazim doplnit do dalsiho sloupecku adresu www popripade stat odkud jsou....nekdo si treba pise odkoho nebo presne ze kdy pytlicky ma.

www.teabags.cz

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 20:57 
Pravý černý čaj
Pravý černý čaj

Velikost sbírky: 15750
Já jsem si evidenci nikdy nedělala, ale teď, když jsem přes týden na privátě, jsem si začla sbírku přeskenovávat a dávat na svý stránky taky. Nemám tam ještě všechno, skenuju po 9 okýnkách..I když nepůjdou vidět zadní strany (takový skener bohužel nemám), slouží mi to pro orientaci, když nebudu doma a budu chtít měnit apod. :)

Profil   Zobrazit autorovy stránky 

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 21:08 
Pi-Gi čajík
Pi-Gi čajík

Velikost sbírky: 3000
Já ji tedy nedělám, přijde mi to jako ztráta času, ale je to můj názor, nezlobte se na mě, co ji děláte. Já nějak nepřišla na to, k čemu by mi byla :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 23:35 
Královna/Král čajů
Královna/Král čajů

Velikost sbírky: 38199
Já videnci také neměla a když jsem chtěla vědět kolik čajů ve sbírce mám, přepočítavala jsem. Ale u 5000 ks už to bylo docela náročné a jak jsem počítala si nahlas, přeřekla jsem se, manžel zrovna něco důležitého chtěl a musela jsem naněkolikrát, taky mi vycházely různé cifry, holt hlava to nějak špatně počítala. Tak jsem, myslím, že tenkrát jsem zjistila, že to tak má Lucinka v Excelu, podle ní vše zapsala. Je pravda, že ideální to také není, když mám nové čaje, zařazuji si je a zapisuji na papír a pak přepíšu do počítače, nebo nejdříve zapíšu do počítače a pak zařazuji, ale to třeba zjistím, že některé přebaly už mám, tak je zase mažu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř pro 03, 2008 7:52 
Obarvená vodička
Obarvená vodička

Velikost sbírky: 5700
já si je skenuju všechny, potom uložím na disk, nechám si spočítat počet souborů a hned přesně vím kolik mám ve sbírce, a taky když dělám web na výměnu se mi to hodí že je tam můžu nahrávat.
a navíc jsem si všechny uložil do mobilu a v obchodě se můžu orientačně mrknout jestli mám/nemám ten který čaj.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř pro 03, 2008 10:19 
Pravý černý čaj
Pravý černý čaj

JaR píše:
.....a navíc jsem si všechny uložil do mobilu a v obchodě se můžu orientačně mrknout jestli mám/nemám ten který čaj.

Tak tomu říkám vychytávka. :P :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]