Stránka 1 z 1

JAK ZAČÍT

Napsal: 19 dub 2009, 13:21
od Lucinka
Jsi tu nový a chceš se tu cítit dobře stejně jako my? Chceš vkládat příspěvky, měnit čaje, chceš se začlenit, jezdit na setkání a burzy? Tak prosíme věnuj chvilku přečtení následujících řádků:

1) ZAREGISTRUJ SE
Zvol si takovou přezdívku, kterou nikdo nemá. Například pokud tu máme Petrušku, nevol Petrušku1. Seznam uživatelů již existujících najdeš v odkaze nahoře. Pokud nezvolíš nějakou šílenost, přezdívka Ti bude schválena a od té chvíle jsi naším "členem". Pokud by jsi měl s registrací problémy, obrať se na můj email. A pokud si někdo vysloveně nepřeje, abychom mu vykali, tak si všichni tykáme. Na věku, vzdělání a postavení tu přece nezáleží, jsme přece sběratele, ne? Navíc kdo si to má pak pamatovat a připadat si hloupě!! Pokud to myslíš se sbíráním na delší dobu než jen měsíční pomatení smyslů, tak přes soukromou zprávu napiš Stáně, která Ti pomůže se zapsáním se do Adresáře sběratelů přebalů, o který se stará Bohuš. V něm najdeš adresy, jména, kontakty a velikosti sbírek všech sběratelů, kteří se nahlásili. K 1.1.2009 to bylo 132 sběratelů. Pokud sbíráš již delší dobu a chodíš na burzy a celkově tě sběratelství pohltilo, pak zvaž členství v Klubu sběratelů kuriozit http://www.sberatel-ksk.cz/ . Budeš mít levnější vstup na burzu a pravidelně budeš dostávat do schránky klubový časopis a adresář.

2) ZORIENTUJ SE
Projdi si zběžně celé fórum, ať víš, co kde je, co kde hledat a kam přispívat. Klikni na všechny odkazy a nauč se používat všechny funkce. Pokud se nenaučíš vkládat fotografie nebo vyhledávat potřebné přes funkci vyhledávat, „ubližuješ “ tím nejen sobě, ale leckdy i nám. Ze zkušenosti vím, že mezi bodem 2 a 3 mívají sběratele někdy i pár dní mezeru. Zdali je to způsobené tím, že se opravdu seznamují s fórem, a nebo se bojí, to už nezjišťuji 8) Každopádně s tímto bodem ti pomůžeme v dalším tématu.

3) PŘEDSTAV SE
Pokud jsi alespoň trošku splnil bod 2, tak už víš, kde je téma: Kdo je kdo, takže si ho koukej pěkně najít a představit se nám. Není to povinnost, ale přece jen se nám lépe komunikuje s někým, koho si díky fotce umíme představit, víme odkud je a jaké má zájmy a jak dlouho sbírá.

4) ZAPAMATUJ SI
Pokus se dodržovat pár pravidel:
:arrow: Pokud založím téma na prodej nebo výměnu nějakého čaje/čajů, tak ve chvíli, kdy přestane být aktuální, požádám o smazání.
:arrow: Když někam vložím fotku, tak myslím na to, že ji nemůžu se svého webu smazat - ona totiž zmizne i v tom příspěvku, což u rozdílů nebo novinek ten příspěvek v podstatě znehodnotí
:arrow: Zkus hned v počátku pochopit, že prosebné příspěvky o čaje do začátku se zdvojenou identitou se jednou provalí.
:arrow: Nemusíš psát spisovně a se skvělým slohem, ale pokus se psát tak, aby nám to netrhalo uši a aby sme to pochopili :wink:


5) SBÍREJ
Pokud již sbíráš a v něčem si nejsi jist, zde najdeš snad odpovědi:
:arrow: OTEVÍRÁNÍ ČAJŮ: Čajíky papírové se otevřou normálně tak, že se otevře zadní klopna a čajík se vyndá s visačkou. "Ortodoxní" sběratele levou rukou otevřou klopnu,chytí mezi ukazovák a prst sáček, který vyndají. Prst pravé ruky přesunou na sponku na visačce, přitlačí a v tu chvíli škubnou levou rukou. Dojde k tomu, že visačka zustane neporušena v pytlíčku a sáček s provázkem v levé ruce :wink: A jak na zatavené sáčky? Jednoduše! Někdo to stále zkouší nůžtičkami a někdo nožem, ale úplně nejlepší je skalpel neboli odlamovací nožík, který má snad každý doma. V sadě se dá sehnat dokonce miniskalpel velikosti dvacetikoruny, který je ideální do kabelky:) A nyní jak na to. Pytlík se nařezává na zadní straně a to nejlépe u sváru. Proto chyťtě pytlík za svár a sklepněte sáček dolů, aby se řezem nepoškodil. Časem řež bude rovný bez známek proříznuté přední strany. Chce to jen trochu cviku:) V krajním případě, když není nic poruce lze s trocou šikovnosti použít kancelářskou sponku, klíč a nebo cokoliv ostrého. Některé pytlíčky nejsou moc kvalitně svařeny a folie se tak dá ve sváru jakoby odlepit od sebe.

:arrow: UCHOVÁVÁNÍ Do sbírky nikdy nezařazuj čaje plné, nebo se Ti stane to co mě a mnohým jiným-čaje vlivem teploty slunce nebo stáří začnou pouštět barvu a zničí Ti přebal! Také se Ti do nich mohou pustit červi! A hlavně by byla škoda je nevypít, ne?! A pozor-když budeš mít hromadu plných čajů a budeš je chtít zařadit a rozhodneš se je vypytlíkovat, tak dbej na to, abys dával k sobě alespon stejné druhy čajů(černe,zelené,ovocné,...), jinak když vše smícháš, bude z toho, jak říká Stáňa, tak akorát seno :lol: Mně se osvědčil systém různých plechovek a v posledních dvouch letech systém uzavíratelných sáčků různých velikostí, které popisuji lihovkou. Čaje pak mohu někomu dát na vypití a nebo vypít sama aniž bych se obávala po čem sáhnu tak, jak tomu bylo dříve.

:arrow: JAK NA SBÍRKU Tohle je téma kterým se občas trošku lišíme, neb pro každého je zajímavé něco jiného. Většinou ale platí toto. Sbírku řadíme dle abecedy(pár jedinců dle zemí původu, což je dost problematické) do kancelářských šanonů do kterých přes kroužkovou vazbu uzavíráme folie, neboli desky na hokejové sportkarty. Základní jsou s devíti okénky, kam ale některé jinak velké čaje nepasují. Na ty si kupujeme folie s 6 nebo 8 okénky jiných velikostí. A pro následnou přehlednost si někteří z nás následně vedou envidenci v pc. Buď v Excelu pomocí tabulky a nebo pomocí nascanování každého zařazeného čaje do tzv. počítačové sbírky, která je praktická i z hlediska toho, že ostatní vědí co máte a tudíš co Vám nabízet na výměnu a nebo co Vám kupovat jako dárky :chuckle

:arrow: VÝMĚNA